V tomto článku naplňíš svůj hrníček vědomostí o svém těle a hlavně se naučíš vše o tom, co jsou to čakry. Víš vůbec jaké jsou základní čakry? A přemýšlel jsi někdy nad tím, že jsou i přírodní způsoby léčení čaker v tvém těle např. pomocí meditace, hudby, léčivých kamenů?

Co jsou to čakry a jaké máme?

Čakry jsou energetická centra v lidském těle, která pomáhají regulovat všechny jeho procesy, od funkce orgánů po imunitní systém a emoce. Jsou známy prostřednictvím indických náboženství jako energetický bod, který je součástí duchovního těla, nikoli fyzického těla, a samotné slovo pochází ze sanskrtského významu pro „kolo“. Od hindštiny je čakra přeložena na „kolo spřádací energie“.

Obvykle můžeme spočítat 7 čaker umístěných po celém těle, od základny páteře po korunu hlavy. Každá čakra má svou vlastní vibrační frekvenci, která je znázorněna pomocí specifické čakrové barvy, a řídí specifické funkce, které vás, člověku, pomohou.

V podstatě čakra je místo, odkud získáváme energii a věří se, že pokud máte nějaké problémy se zdravím nebo náladou, vyrovnáním vaší čakry může vyléčit (nebo alespoň pomoci).

Zjednodušeně, všechny čakry musí zůstat vyvážené, pokud chceme, aby fungovaly v klidu i naše životy. Pokud některá z našich čakrových center nefunguje správně, nebudou fungovat ani ostatní. Někteří z nich by dokonce mohli pracovat příliš – například při přemýšlení čelní čakrou (third eye) – což má podle všeho drasticky ovlivňovat naše těla a emoce.

léčení čaker
7 čaker lidského těla

Jaké máme čakry a jaké jsou tipy na léčení čaker?

7. Temenní čakra (Crown chakra)

Koruna se nachází na samém vrcholu naší hlavy a představuje naše spojení se spiritualitou. Pokud je mimo rovnováhu, může to vést k duševním onemocněním, bolestem hlavy, mozkovým poruchám, epilepsii, kožním vyrážkám a senilitě.
Tip na léčení: Dělejte více věcí, díky nimž se cítíte v míru, spíše než se zaměřovat na hmotné věci.

6. Čelní čakra (Third eye chakra)

Ta nám dává schopnost soustředit se a vidět větší záměr, širší obzor, poskytuje nám intuici, představivost, moudrost a umožňuje nám se rozhodovat. Je umístěna mezi očima na čele a je-li nevyvážená, může způsobit horečky a chřipku, injekce, poruchy učení, poruchy spánku, problémy s krkem a ramenem, nerovnováhy štítné žlázy a problémy s koordinací.

Tip na léčení: Meditujte. Proveďte oční cvičení a zaměřte se na horizont nebo se podívejte na hvězdy. Soustřeďte se na malé věci, jako mravenec plazící se po zemi. Soustřeď se.

5. Krční čakra (Throat chakra)

Tato čakra představuje naši schopnost komunikovat s ostatními a dává nám pocit sebevyjádření a potřebu pravdy. Nachází se v krku a pokud je mimo rovnováhu, může způsobit problémy jako jsou oteklé žlázy, nerovnováha štítné žlázy, chřipka, hyperaktivita, PMS a nadýmání.

Tip na léčení: Buďte k sobě upřímní. Zpívání, mluvení, psaní do deníku. Cokoliv, co může pomoc stimulovat komunikaci.

4. Srdeční čakra (Heart chakra)

Srdeční čakra představuje naši schopnost milovat a je umístěna ve středu hrudníku, těsně nad vaším srdcem. Emočně to umožňuje vnitřní mír, radost a lásku, ale pokud je nevyvážená, může způsobit bolest na hrudi, vysoký krevní tlak, problémy s imunitním systémem, rakovinu srdce nebo prsu a srdeční poruchy. Z psychologického hlediska se často říká např. po rozchodu, že máme zablokovanou srdeční čakru, tzn. nejsme schopni dodat ani přijímat lásku.

Tip na léčení: srdeční čakra se léčí hůř, pomaleji, proto je důležité se soustředit na pozitivní věci v životě a ocenit, co všechno máme. Např. každý den si říkat, nebo psát za co všechno jsi vděčný.

3. Solar-Plexus čakra (Solar-Plexus Chakra)

Nachází se v horní části břicha v žaludku, tato čakra představuje naši důvěru a jak ovládáme naše životy. Citově nám dodává sebevědomí a hrdost, ale pokud je čakra nevyvážená, může to vést k zažívacím potížím, vředům, cukrovce, zácpě a špatné paměti.

Tip na léčení: Zvýšení sebevědomí. Vydejte se na kosmetiku, nehty, ke kadeřnici, masáž nebo zavítej do posilky, pohyb hodně pomáhá, stačí jít ven na procházku.

2. Sakrální čakra (Sacral Chakra)

Nachází se ve spodní části břicha, asi 5 cm pod pupíkem, což představuje naši schopnost přijímat nové zážitky. Citově poskytuje pocit hojnosti a potěšení. Pokud má čakra nějakou nerovnováhu, může to mít za následek poruchy příjmu potravy, depresi, bolesti zad, alergie, problémy s močením a užití alkoholu nebo drog.

Tip na léčení: přijďte na to, co vás trápí a napravte, co lze napravit, uvolněte se, i kdyby to nešlo vylepšit. Nelpět na problémech je důležité. Užijte si věci, které se vám líbí.

1. Kořenová čakra (Root chakra)

Nachází se ve spodní části páteře a představuje náš pocit uzemnění. Emoční problémy, které dopadají na kořenovou čakru, zahrnují naši finanční nezávislost a náš vztah k penězům a jídlu. Pokud je čakra v nerovnováze, můžete pociťovat únavu, bolesti zad, deprese, zánět sedacího nervu a chudokrevnost.

Tip na léčení: Postavte se svému strachu. Uzemněte se. Spojte se sami se sebou, často nám může pomoc příroda k navrácení duše do našeho těla. Zkuste jít na procházku do lesa na boso. Nebo si zatančete. Vypořádejte se s obavami a hoďte je tzv. do větru.

Jaké jsou barvy čaker a jaký mají význam pro naše léčení?

 1. Červená = Kořenová čakra → tělesná vůle být, přežití, tělesné potřeby 
 2. Oranžová = Sakrální čakra → citová rovnováha, sexualita, hojnost, tvořivost
 3. Žlutá = Solar-Plexus čakra → osobní moc, projev, vůle k prosazení
 4. Zelená = Srdeční čakra → láska, léčení, vztahy, přijatelnost
 5. Modrá (tyrkysová) = Krční čakra → komunikace, sebevyjádření
 6. Purpurová (nebo indigo) = Čelní čakra → intuice, moudrost, poznání bytí
 7. Čistá bílá a fialová = Temenní čakra → čiré bytí, osvícení

Každá barva odráží typ vibrací nebo frekvence vyzařující čakry. Tento klasický barevný graf je založen na jógových tradicích a současných léčebných spirituálních školách. I když se přesná barva každého energetického centra může lišit, existuje obecná shoda ohledně duhové barvy systému čaker.

barvy čaker, léčení řaker pomocí barev
barevné kolo čaker

Jak proudí energie skrze naše tělo?

 • Jeden hlavní proud energie přijímáme horní částí těla, tzv. to co přijímáme z vesmíru od 7. čakry plyne dolů k 1. čakře.
 • Druhý hlavní proud energie přijímáme od 1. čakry, neboli ze zemského magnetického pole a plyne směrem nahoru k 7. čakře. Říká se, že tyto dva hlavní proudy energie vyrovnávají celý systém. Jiný pohled zdůrazňuje vzestupný tok energie z kořenové čakry a nahoru.

Jaké jsou všechny způsoby léčení čaker?

Hlavním cílem uvolnit tělo a naší mysl a napojit se na energii proudící v našem těle.

Léčení čaker můžeme skrze:

 • Meditace
 • Meditační hudba
 • Reflexní masáž
 • Pomocí léčivých kamenů
 • Profesionální terapeut na léčení čaker

Léčení čaker pomocí krystalů:

Zajímavé je čištění těla pomocí léčivých kamenů, vybereme si kámen dle barvy dané čakry, kterou chceme vyléčit a položíme jej na místo dané čakry. Během toho meditujeme.

 1. Červená = Kořenová čakra → jaspis, granát, červený karneol, achát
 2. Oranžová = Sakrální čakra → sluneční kámen, ohnivý opál, avanturín
 3. Žlutá = Solar-Plexus čakra → tygří oko, jantar, žlutý jaspis, citrín
 4. Zelená = Srdeční čakra → turmalín, olivín, malachit, fluorit
 5. Modrá (tyrkysová) = Krční čakra → tyrkys, chalcedon, akvamarín
 6. Purpurová (nebo indigo) = Čelní čakra → ametyst, fluorit, opál
 7. Čistá bílá a fialová = Temenní čakra → křišťál, bílý achát, bílé korály, kalcit, perly

Doufám, že ti tento článek přinesl něco nového do života, naučil/a něco pro tebe hodnotného, co ti prospěje ve tvém životě. Zharmonizované tělo a duše je to nejdůležitější, co máme. Naše tělo je náš chrám, je domovem pro naši mysl, pokud mysl není vyrovnaná, náš domov se může sesypat jak domeček z karet. Je důležité nenechat každou špínu a negativní myšlenku nechat se nalepit na naše tělo. Věřím, že léčení čaker je důležité pro každého uvědomělého člověka.

Pokud se ti líbí co píšu, podívej se i na ostatní články na webu, každý měsíc píšu článek o Úplňku a Novu. Také jsem napsala článek o tom jak si udělat nativní výklad horoskopu 🙂 Pokud máš nějaké dotazy k čakrám pokusím se je zjistit, ale sama nejsem profesionálem, jen sdílím co jsem se sama naučila.

Přeji krásný zharmonizovaný den, ať tě neprudí zablokovaná čakra 😉

Blíženec
Annie